| Specification | Value |
|---|---|
| Material | White Diamond Stainless |
| Riding Style | Off-Road |
| Length | 3.380" |
| Head Diameter | 1.260" / 32.00 mm |
| Collar Material | Titanium |
| Spring Open Pressure | 204 lb |
| Valve Seat Height | 1.325" |
| Application | Intake |
| Spring Lift | 0.450" / 0,450" |
| Spring Seat Pressure | 60 lb |
| Tulip Angle | 10° |
| Type | Conversion |
| Product Name | Valve and Spring Kit |
| Stem Diameter | 0.1764" / 4.50 mm |
| Units | Kit |
- Stainless steel conversion kit includes only what's needed to convert your head to the long-life stainless steel Black Diamond intake valves
- Extends the life of the valvetrain and intake components by as much as 4x over the OEM titanium parts
- Includes forged one-piece stainless steel intake valves, wound chrome-silicon heat-treated wire valve springs, ultra-light titanium retainers and hardened steel bases
- Components are created using Finite Element Analysis (F.E.A.) software, as well as proprietary camshaft analysis and spring design software
- Specifically designed and engineered for each application
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2021 | Kawasaki | KX250F |
- Supplier:
- Parts Unlimited