| Specification | Value |
|---|---|
| Head Diameter | 1.570" |
| Application | Exhaust |
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Valve |
| Units | Each |
| Model | Black Diamond |
| Size | Standard |
| Riding Style | Street |
| Stem Diameter | 0.3384" |
| Length | 3.512" |
| Tulip Angle | 29° |
- One-piece stainless-steel, stellite-tipped valve is fortified by a special nitrided process with .002" depth and .0002" surface buildup to improve wear properties and reduce friction
- This process provides resistance to corrosion; wears superior to hard chromium and electrolysis nickel-plating
- Lightweight with profiles that provide excellent flow characteristics
- Compatible with leaded and unleaded fuels and can be run in cast iron- and bronze-type guides at close tolerances for maximum oil control and heat dissipation
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1958-1979 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1959-1971 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1972-1985 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1979-1985 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1983-1984 | Harley-Davidson | XR1000 |
| 1957-1958 | Harley-Davidson | Sportster 900 XLH |
| 1977-1978 | Harley-Davidson | XLT |
| 1983-1985 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
| 1977-1978 | Harley-Davidson | XLCR Cafe Racer |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Size:
- SM