| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road |
| Size | Standard |
| Tulip Angle | 20° |
| Length | 3.375" |
| Stem Diameter | 0.1760" / 4.50 mm |
| Head Diameter | 0.895" / 25.00 mm |
| Application | Exhaust |
| Material | Stainless Steel |
| Model | White Diamond |
| Product Name | Valve |
| Units | Each |
- White Diamond valves are CNC machined from one-piece forgings of EV8 Stainless Steel or Inconel-751
- Electroplated with a 360º anode, to produce an even coat of the highest grade hard chrome finish
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006, 2007, 2008, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 | Kawasaki | KLX 250 SF |
| 1994-1996 | Kawasaki | KLX 250 |
| 2008, 2011, 2015, 2016 | Kawasaki | KLX 250 S |
| 2006, 2007, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014 | Kawasaki | KLX250S |
| 1997-2006 | Kawasaki | KLX 300 |
| 2009-2010 | Kawasaki | KLX250SF |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Size:
- SM