| Specification | Value |
|---|---|
| Stem Diameter | 5.00 mm / 0.1955" |
| Length | 3.220" |
| Head Diameter | 1.102" / 28.00 mm |
| Units | Each |
| Tulip Angle | 25° |
| Application | Exhaust |
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Valve |
| Model | White Diamond |
| Riding Style | Off-Road |
| Size | Standard |
- White Diamond valves are CNC machined from one-piece forgings of EV8 Stainless Steel or Inconel-751
- Electroplated with a 360º anode, to produce an even coat of the highest grade hard chrome finish
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2002 | Yamaha | WR426F |
| 2000-2002 | Yamaha | YZ426F |
| 1998-2000 | Yamaha | WR400F |
| 1998-1999 | Yamaha | YZ400F |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Size:
- SM