| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Exhaust |
| Stem Diameter | 5.50 mm / 0.2153" |
| Units | Each |
| Size | Standard |
| Length | 3.775" |
| Model | White Diamond |
| Head Diameter | 1.220" / 31.00 mm |
| Tulip Angle | 20° |
| Material | Inconel |
| Product Name | Valve |
| Riding Style | UTV |
- White Diamond valves are CNC machined from one-piece forgings of EV8 Stainless Steel or Inconel-751
- Electroplated with a 360º anode, to produce an even coat of the highest grade hard chrome finish
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2021 | Honda | SXS10S2R Talon 1000R |
| 2019-2021 | Honda | SXS10S2X Talon 1000X |
| 2016-2021 | Honda | SXS1000M3 Pioneer 1000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Size:
- SM