| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Viton |
| Application | Intake / Exhaust |
| Length | 0.516" |
| Model | Solid Viton |
| Type | Valve Guide |
| Product Name | Seal |
| Units | 4 Pack |
| Riding Style | Street |
| Outside Diameter | 0.661" |
| Stem Diameter | 3/8" |
- Solid Viton with metal jacket & choker spring
- Choker spring and lower tension spring maintains optimal seal under high heat/stress conditions
- Made in the USA
- For use with stock intake and exhaust valve guides.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1958-1964 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1948-1965 | Harley-Davidson | FL |
| 1948-1965 | Harley-Davidson | FS |
| 1949-1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1955-1956 | Harley-Davidson | KH |
| 1965 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1958-1964 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1949-1952 | Harley-Davidson | EL |
| 1953-1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide EL |
| 1955-1956 | Harley-Davidson | KHK |
| 1948-1951 | Harley-Davidson | WL |
| 1954 | Harley-Davidson | Model KHK 900 KHK |
| 1952-1953 | Harley-Davidson | Model KK 750 KK |
| 1952-1953 | Harley-Davidson | K |
| 1954 | Harley-Davidson | Model KH 900 KH |
| 1965 | Harley-Davidson | FLHFB |
| 1965 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1948 | Harley-Davidson | UL |
- Supplier:
- Parts Unlimited