| Specification | Value |
|---|---|
| Head Diameter | 1.004" / 25.50 mm |
| Tulip Angle | 23° |
| Stem Diameter | 5.50 mm / 0.2155" |
| Application | Intake |
| Product Name | Valve |
| Size | Standard |
| Units | Each |
| Model | Black Diamond |
| Length | 3.680" |
| Material | Stainless Steel |
| Riding Style | ATV |
- Black Diamond valves are CNC machined from one-piece forgings of EV8 Stainless Steel
- Lightweight, strong, one piece forging with profiles that provide excellent flow characteristics
- Valve is infused by a special German process to a depth of .002, with a surface build up of .0002 which improves wear properties, reduces friction, and provides resistance to corrosion and wear that is superior to chrome and nickel electrolysis plating
- Each valve is designed using Finite Element Analysis (F.E.A) software, and profiles are tested on a computerized flow bench
- Stems are coated with black nitroneg
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993-1999 | Honda | TRX300EX FourTrax |
| 2000-2008 | Honda | TRX300EX Sportrax |
| 1987, 1988, 1991, 1992, 2009 | Honda | TRX250X |
- Size:
- SM