| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 3.280" |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / Street |
| Head Diameter | 1.181" / 30.00 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Valve |
| Units | Each |
| Application | Intake |
| Size | Standard |
| Stem Diameter | 4.49 mm / 0.1766" |
| Tulip Angle | 20° |
| Model | Black Diamond |
- Black Diamond valves are CNC machined from one-piece forgings of EV8 Stainless Steel
- Lightweight, strong, one piece forging with profiles that provide excellent flow characteristics
- Valve is infused by a special German process to a depth of .002, with a surface build up of .0002 which improves wear properties, reduces friction, and provides resistance to corrosion and wear that is superior to chrome and nickel electrolysis plating
- Each valve is designed using Finite Element Analysis (F.E.A) software, and profiles are tested on a computerized flow bench
- Stems are coated with black nitroneg
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2020 | Honda | CRF250L |
| 2011-2013 | Honda | CBR250R |
| 2015-2019 | Honda | CBR300R |
| 2019 | Honda | CB300R |
| 2018-2021 | Honda | CRF250R |
| 2018-2021 | Honda | CRF250RX |
| 2016-2018 | Honda | CB300F |
- Size:
- SM