| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Intake |
| Length | 3.500" |
| Stem Diameter | 5.00 mm / 0.1961" |
| Head Diameter | 30.50 mm / 1.201" |
| Material | Stainless Steel |
| Model | Black Diamond |
| Product Name | Valve |
| Riding Style | Off-Road |
| Tulip Angle | 20° |
| Size | Standard |
| Units | Each |
- Black Diamond valves are CNC machined from one-piece forgings of EV8 Stainless Steel
- Lightweight, strong, one piece forging with profiles that provide excellent flow characteristics
- Valve is infused by a special German process to a depth of .002, with a surface build up of .0002 which improves wear properties, reduces friction, and provides resistance to corrosion and wear that is superior to chrome and nickel electrolysis plating
- Each valve is designed using Finite Element Analysis (F.E.A) software, and profiles are tested on a computerized flow bench
- Stems are coated with black nitroneg
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010-2015 | Honda | CRF250R |
- Size:
- SM