| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road |
| Units | Each |
| Model | White Diamond |
| Stem Diameter | 0.1960" / 5.00 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Valve |
| Size | Standard |
| Head Diameter | 1.496" / 38.00 mm |
| Length | 3.080" |
| Application | Intake |
| Tulip Angle | 20° |
- White Diamond valves are CNC machined from one-piece forgings of EV8 Stainless Steel or Inconel-751
- Electroplated with a 360º anode, to produce an even coat of the highest grade hard chrome finish
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024, 2025 | Honda | CRF450R |
| 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024, 2025 | Honda | CRF450RX |
- Size:
- SM