| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 3.850" |
| Model | Black Diamond |
| Riding Style | Street |
| Head Diameter | 40.64 mm / 1.600" |
| Size | Standard |
| Stem Diameter | 0.3105" / 7.90 mm |
| Units | Each |
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Valve |
| Tulip Angle | 1.5" R |
| Application | Intake |
- Black Diamond valves are CNC machined from one-piece forgings of EV8 Stainless Steel
- Lightweight, strong, one piece forging with profiles that provide excellent flow characteristics
- Valve is infused by a special German process to a depth of .002, with a surface build up of .0002 which improves wear properties, reduces friction, and provides resistance to corrosion and wear that is superior to chrome and nickel electrolysis plating
- Each valve is designed using Finite Element Analysis (F.E.A) software, and profiles are tested on a computerized flow bench
- Stems are coated with black nitroneg
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1968-1975 | Triumph | Trident T150 750 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Size:
- SM