| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Valve Kit |
| Tulip Angle | Intake 23°, Exhaust 29° |
| Stem Diameter | Intake 0.3090", Exhaust 0.3384" |
| Model | Black Diamond |
| Riding Style | Street |
| Application | Exhaust / Intake |
| Length | Intake 3.620", Exhaust 3.512" |
| Size | Standard |
| Head Diameter | Intake 1.935", Exhaust 1.570" |
| Material | Stainless Steel |
| Units | Kit |
- All valves are fortified by a special process to a depth of .002 with a surface buildup of .0002
- This process improves wear properties, reduces friction and provides resistance to corrosion and wear
- Compatible with leaded and unleaded fuels
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1972, 1973, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983 | Harley-Davidson | Sportster 750 XR |
| 1979-1983 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1972-1983 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1970-1979 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1983 | Harley-Davidson | XR1000 |
| 1974-1975 | Harley-Davidson | XR |
| 1979 | Harley-Davidson | Café Racer XLCR |
| 1970-1971 | Harley-Davidson | Sportster 900 XL |
| 1977-1978 | Harley-Davidson | XLCR Cafe Racer |
| 1970-1971 | Harley-Davidson | XLH900 |
| 1977-1978 | Harley-Davidson | XLT |
| 1983 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Size:
- SM