| Specification | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 28.00 mm |
| Product Name | Valve Seat |
| Material | Nickel Aluminum Bronze |
| Inside Diameter | 20.00 mm |
| Valve Seat Height | 9.00 mm |
| Application | Exhaust |
| Riding Style | Off-Road |
| Units | Each |
- Copper-based alloy material designed specifically for use with titanium valves in high performance applications
- Give the seat excellent thermal characteristics as well as resistance to corrosion and wear
- These seats are the result of a two year KPMI R&D effort during which we recorded and verified results with 4- and 5-valve singles, multi-cylinder street bikes, and British and European 4-strokes
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2016 | Kawasaki | KX250F |
| 2010-2016 | Honda | CRF250R |
| 2001-2013 | Yamaha | WR250F |
| 2001-2013 | Yamaha | YZ250F |
| 2004-2016 | Suzuki | RMZ250 |
- Supplier:
- Parts Unlimited