| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 20.00 mm |
| Model | Powdered Metal |
| Riding Style | Off-Road |
| Material | Iron Alloy |
| Application | Exhaust |
| Product Name | Valve Seat |
| Units | Each |
| Valve Seat Height | 9.00 mm |
| Head Diameter | 28.00 mm |
| Outside Diameter | 28.00 mm |
- Premium valve seats for applications using steel valves
- A specific combination of alloys allowed a creation of a high density, iron-based valve seat with uniform hardness, exceptional thermal qualities and high resistance to wear and recession caused by microwelding
- Only by using the latest developments in Powdered Metal Technology were we able to blend these alloys to give a seat material with the qualities required for today's engines
- These seats have been tested on the track and street in high-rpm applications with leaded, unleaded, and oxygenated fuel, as well as methanol, ethanol, nitrous, and forced induction applications
- Made in the USA
- Verify size before ordering.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2016 | Kawasaki | KX250F |
| 2010-2016 | Honda | CRF250R |
| 2001-2014 | Yamaha | WR250F |
| 2001-2013 | Yamaha | YZ250F |
| 2004-2016 | Suzuki | RMZ250 |
- Supplier:
- Parts Unlimited