| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / Street / ATV / UTV |
| Application | Exhaust / Intake |
| Inside Diameter | 24.00 mm |
| Product Name | Valve Seat |
| Units | Each |
| Material | Iron Alloy |
| Valve Seat Height | 9.50 mm |
| Head Diameter | 32.00 mm |
| Model | Powdered Metal |
| Outside Diameter | 32.00 mm |
- Premium valve seats for applications using steel valves
- A specific combination of alloys allowed a creation of a high density, iron-based valve seat with uniform hardness, exceptional thermal qualities and high resistance to wear and recession caused by microwelding
- Only by using the latest developments in Powdered Metal Technology were we able to blend these alloys to give a seat material with the qualities required for today's engines
- These seats have been tested on the track and street in high-rpm applications with leaded, unleaded, and oxygenated fuel, as well as methanol, ethanol, nitrous, and forced induction applications
- Made in the USA
- Verify size before ordering.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2007 | Suzuki | DR-Z400 |
| 2004-2016 | Suzuki | RMZ250 |
| 2000, 2001, 2002, 2015 | Suzuki | LT-Z QuadSport 400 4x2 |
| 2003-2014 | Suzuki | LT-Z400 QuadSport Z |
| 2001-2016 | Suzuki | DR-Z 400 K |
| 2001-2004 | Suzuki | DR-Z 400 SM |
| 2003 | Suzuki | RM-Z 250 |
| 2004-2016 | Kawasaki | KX250F |
| 2005-2013 | Kawasaki | KVF650 Brute Force 4x4 |
| 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012 | Kawasaki | KVF650 Brute Force 4x4i |
| 2008-2009 | Kawasaki | KRF750 Teryx 4x4 |
| 2008-2012 | Kawasaki | KRF750 Teryx FI 4x4 LE |
| 2008-2009 | Kawasaki | KRF750 Teryx NRA Outdoors |
| 2009-2012 | Kawasaki | KRF750 Teryx FI 4x4 Sport |
| 2005-2009 | Kawasaki | KFX700 |
| 2009-2012 | Kawasaki | KRF750 Teryx FI 4x4 |
| 2009 | Kawasaki | KRF750 Teryx FI 4x4 LE Sport |
| 2005-2006 | Kawasaki | KVF 650 Prairie 4x4 |
| 2010-2012 | Kawasaki | KRF 750 Teryx FI 4x4 LE Sport |
| 2011-2012 | Kawasaki | KRF750 Teryx FI 4x4 LE SGE |
- Supplier:
- Parts Unlimited