| Specification | Value |
|---|---|
| Head Diameter | 34.00 mm |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road / ATV / Street |
| Model | Powdered Metal |
| Application | Exhaust / Intake |
| Units | Each |
| Outside Diameter | 34.00 mm |
| Product Name | Valve Seat |
| Material | Iron Alloy |
| Valve Seat Height | 9.50 mm |
| Inside Diameter | 26.00 mm |
- Premium valve seats for applications using steel valves
- A specific combination of alloys allowed a creation of a high density, iron-based valve seat with uniform hardness, exceptional thermal qualities and high resistance to wear and recession caused by microwelding
- Only by using the latest developments in Powdered Metal Technology were we able to blend these alloys to give a seat material with the qualities required for today's engines
- These seats have been tested on the track and street in high-rpm applications with leaded, unleaded, and oxygenated fuel, as well as methanol, ethanol, nitrous, and forced induction applications
- Made in the USA
- Verify size before ordering.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2016 | Kawasaki | KLX450R |
| 2015 | Kawasaki | KLX 450 R |
| 2004-2017 | Honda | CRF250X |
| 2004-2017 | Honda | CRF250R |
| 2004-2014 | Honda | TRX450R |
| 2009-2012 | Honda | CRF450R |
| 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014 | Honda | TRX450ER Electric Start |
- Supplier:
- Parts Unlimited