| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 29.00 mm |
| Model | Powdered Metal |
| Riding Style | Street / ATV / Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road |
| Head Diameter | 38.00 mm |
| Product Name | Valve Seat |
| Units | Each |
| Valve Seat Height | 11.00 mm |
| Application | Intake |
| Material | Iron Alloy |
| Outside Diameter | 38.00 mm |
- Premium valve seats for applications using steel valves
- A specific combination of alloys allowed a creation of a high density, iron-based valve seat with uniform hardness, exceptional thermal qualities and high resistance to wear and recession caused by microwelding
- Only by using the latest developments in Powdered Metal Technology were we able to blend these alloys to give a seat material with the qualities required for today's engines
- These seats have been tested on the track and street in high-rpm applications with leaded, unleaded, and oxygenated fuel, as well as methanol, ethanol, nitrous, and forced induction applications
- Made in the USA
- Verify size before ordering.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2016 | Kawasaki | KLX450R |
| 2015 | Kawasaki | KLX 450 R |
| 2001-2016 | Suzuki | DR-Z400 |
| 2005, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 | Suzuki | RMZ450 |
| 2000, 2001, 2002, 2015 | Suzuki | LT-Z QuadSport 400 4x2 |
| 2003-2014 | Suzuki | LT-Z400 QuadSport Z |
| 2008 | Suzuki | LT-R 450 QuadRacer SE 4x2 |
| 2006-2009 | Suzuki | LT-R450 QuadRacer |
| 2009 | Suzuki | LT-R 450 QuadRacer LE 4x2 |
- Supplier:
- Parts Unlimited