| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Intake / Exhaust |
| Material | Chromium Silicon Alloy |
| Spring Open Pressure | Intake 147 lb, Exhaust 203 lb |
| Collar Material | Titanium |
| Model | Lightweight Racing |
| Units | Kit |
| Riding Style | ATV |
| Type | Valve |
| Product Name | Spring Kit |
| Spring Lift | 0,440" / 0.440" |
| Spring Seat Pressure | Intake 40 lb, Exhaust 70 lb |
- Compatible with boosted or turbocharged applications
- Designed with increased spring rates and high lift compatibility compared to the stock springs
- CNC-machined titanium or H.T. (Heat Treated) Steel retainers and Cr-Si (Chromium Silicon) alloy dual springs provide valvetrain control at high rpms with high-performance camshaft capability
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004 | Honda | TRX450R Sportrax |
| 2005 | Honda | TRX450R |
- Supplier:
- Parts Unlimited