| Specification | Value |
|---|---|
| Spring Lift | 0,345" / 0.345" |
| Spring Seat Pressure | 55 lb |
| Units | Kit |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Material | Chromium Silicon Alloy |
| Application | Exhaust / Intake |
| Collar Material | Titanium |
| Spring Open Pressure | 145 lb |
| Type | Valve |
| Model | Lightweight Racing |
| Product Name | Spring Kit |
- Compatible with boosted or turbocharged applications
- Designed with increased spring rates and high lift compatibility compared to the stock springs
- CNC-machined titanium or H.T. (Heat Treated) Steel retainers and Cr-Si (Chromium Silicon) alloy dual springs provide valvetrain control at high rpms with high-performance camshaft capability
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2005 | Yamaha | YFM660R Raptor |
| 2004-2007 | Yamaha | YXR66F Rhino 660 |
| 2002-2004 | Yamaha | YFM660F Grizzly 4x4 |
| 2007-2008 | Yamaha | YFM 660 FG Grizzly 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited