| Specification | Value |
|---|---|
| Spring Lift | 0.425" |
| Spring Open Pressure | 245 lb |
| Model | High Performance |
| Application | Intake / Exhaust |
| Riding Style | Street |
| Material | Chrome-Silicon |
| Product Name | Springs |
| Spring Seat Pressure | 90 lb |
| Type | Valve |
| Units | Set of 8 |
- Super-clean silicon wire used in valve springs is ground, not shaved, and X-rayed at regular intervals to check for flaws
- Keepers not included; use OEM keepers and bases
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1977-2005 | Kawasaki | KZ 1000 C Police |
| 1978-2005 | Kawasaki | KZ1000C/P Police |
| 1981-1982 | Kawasaki | KZ1100B GPZ |
| 1973-1977 | Kawasaki | KZ900/Z1 |
| 1977 | Kawasaki | KZ 1000 P Police |
- Supplier:
- Parts Unlimited