| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | UTV |
| Color/Finish | Black |
| Features | Weatherproof |
| Continuous Power Handling (RMS) | 400 W |
| Peak Power Handling | 800 W |
| Product Name | Subwoofer |
| Electrical Resistance | 2 Ohms |
| Material | ABS Plastic |
| Model | WTB102 |
| Overall Speaker Size | 10" |
| Speaker Type | Subwoofer |
| Units | Kit |
- The CompR sub mounted in the TB features a powerful ceramic magnet, an advanced suspension and superior heat management system for big bass and long life on the road
- Signature double red stitching creates an outstanding bond between the Santoprene surround and Polypropylene woofer cone for reliable performance under extreme conditions
- SoloKon technology joins the cone to the vented back brace - both cooling the motor and eliminating distortion for clean, smooth bass
- Active bass subwoofer and with passive reFLEXsub opposite
- Tube-shaped ABS plastic enclosure
- Innovative bracket system allows the TB to be mounted with ease, horizontally or vertically- Put it anywhere- In nearly any vehicle
- Mounting brackets, grilles, and hardware included
- Passive radiator augments bass response without port noise
- Weather-Proof
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black