| Specification | Value |
|---|---|
| Light Color | RGB |
| Product Name | Speaker |
| Tweeter Diameter | 1" |
| Units | Pair |
| Electrical Resistance | 4 Ohms |
| Number of Speakers | 2 |
| Riding Style | Watercraft / UTV / ATV |
| Continuous Power Handling (RMS) | 150 W |
| Features | Waterproof |
| Overall Speaker Size | 8" |
| Type | Coaxial Speaker |
| Color/Finish | Black / Red |
| Speaker Type | Crossover |
- Designed to be heard over wind noise
- UV treated polypropylene woofer with Santoprene surrounds, baskets and grilles
- Splash-and-spray resistant sealed motors and locking/sealed terminal covers
- Rustproof 316L stainless hardware
- White and charcoal grilles included
- Meets or exceeds ASTM standards for UV and salt/fog exposure
- Color:
- Black