| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Speaker |
| Units | Pair |
| Electrical Resistance | 4 Ohms |
| Number of Speakers | 2 |
| Peak Power Handling | 500 W |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Overall Speaker Size | 8" |
| Color/Finish | Black |
| Continuous Power Handling (RMS) | 15 W - 150 W |
- High-Output, compression-horn design
- Powerful lightweight neodymium motor
- Incredible loud, smooth volume
- UV resistant polymer enclosure cans
- Stainless steel mounting clamp fits most tubing
- Revolutionary 354° can rotation and mounting bracket
- Upgradable to 20 colors and 19 lighting modes with the Kicker Remote part # 4405-0602 (sold separately)
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black