| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Shock Absorber |
| Top Eyelet Inside Diameter | 0.71" |
| Units | Each |
| Material | Aluminum |
| Riding Style | Snow |
| Extended Length | 16.92" |
| Type | Gas |
| Mounting Position | Rear |
| Bottom Eyelet Inside Diameter | 0.71" |
| Compressed Length | 22.91" |
- Gas-charged shocks represent the leading edge in shock technology
- Kimpex gas shocks offer fade-free operation even after hours on the trail
- Shock springs and clips not included. Replacement 3/8" ID bushings for 1" openings.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2011 | Yamaha | RS Venture TF 1000 |
| 2010-2013 | Yamaha | FX10XT FX Nytro XTX |
| 2016-2017 | Yamaha | RST90TFY RS Venture TF BAT |
| 2007-2009 | Yamaha | RST90GT RS Venture GT |
| 2018, 2021, 2022 | Yamaha | RST1NTF RS Venture TF |
| 2018 | Yamaha | Venture Multi-Purpose w/144" Track |
| 2018 | Yamaha | RST1NTF RS Venture TF BAT |
| 2018 | Yamaha | RST90 RS Venture |
| 2014 | Yamaha | FX Nytro X-TX |
- Supplier:
- Parts Unlimited