| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 17" |
| Width | 30" |
| Color/Finish | Black |
| Length | 109.22 cm / 43" / 109,22 cm (43") |
| Riding Style | ATV |
| Units | Each |
| Features | without Heated Grips |
| Volume | 115 Liter (8322.58 cubic inch) |
| Product Name | Rear Trunk |
| Type | 2-Up |
| Model | Nomad |
- Wide variety of configurations and can be adapted to any situation
- 115 Liter (30 gallon) storage capacity with enough space for two MX helmets, lots of tools and even a gas can
- Glove compartment on the left side of the trunk
- Offers direct access inside the trunk while seated
- Optimized grip angles and elbow supports for more comfort
- Integrated trunk cover gasket combines with a secure, efficient locking mechanism for an airtight and watertight seal
- Dimensions: 43" L x 30" W x 17" H
- Quick and easy installation
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2020 | Polaris | Sportsman 570 EPS |
| 2015-2020 | Polaris | Sportsman 850 |
| 2015-2019 | Polaris | Sportsman 1000 XP |
| 2017-2018 | Polaris | Sportsman 570 |
| 2020 | Polaris | Sportsman XP 1000 4x4 |
| 2019 | Polaris | Sportsman 570 EFI 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black