| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Snow |
| Compressed Length | 9.25" |
| Top Eyelet Inside Diameter | 0.47" |
| Type | Gas |
| Bottom Eyelet Inside Diameter | 0.47" |
| Extended Length | 14.25" |
| Mounting Position | Rear |
| Units | Each |
| Product Name | Shock Absorber |
- Gas-charged shocks represent the leading edge in shock technology
- Kimpex gas shocks offer fade-free operation even after hours on the trail
- Shock springs and clips not included.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1984-1988 | Yamaha | EC340 Excel III |
| 1981, 1983 | Yamaha | Excel III 340 |
| 1978-1981 | Yamaha | SRX440 |
| 1982-1988 | Yamaha | ET340T Enticer 340T |
| 1990-1991 | Yamaha | Enticer 410 LTR |
| 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001 | Yamaha | BR250T Bravo LT |
| 1988 | Yamaha | ET340TR Enticer LTR |
| 1987 | Yamaha | BR250T Bravo T |
| 1977-1981 | Yamaha | EX440 |
| 1989 | Yamaha | ET400TR Enticer LTR |
| 1977-1978 | Yamaha | EX340 |
| 2000-2001 | Yamaha | Phazer 500 Mountain Lite |
| 1991 | Yamaha | Bravo 250 LT |
| 1976 | Yamaha | GP300 |
- Supplier:
- Parts Unlimited