| Specification | Value |
|---|---|
| Extended Length | 17.24" |
| Bottom Eyelet Inside Diameter | 0.5625" |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Shock Absorber |
| Units | Kit |
| Compressed Length | 11.26" |
| Type | Gas |
| Riding Style | Snow |
| Top Eyelet Inside Diameter | 0.75" |
- Gas-charged shocks represent the leading edge in shock technology
- Kimpex gas shocks offer fade-free operation even after hours on the trail
- Shock springs and clips not included.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Ski-Doo | MX Z 550 X |
| 2004-2005 | Ski-Doo | MX-ZX 800 |
| 2005 | Ski-Doo | MX-Z 600 H.O. Renegade SDI 2-TEC w/136" Track |
| 2005-2006 | Ski-Doo | GSX 550 |
| 2004-2005 | Ski-Doo | MX Z 600 Renegade X |
| 2004-2006 | Ski-Doo | MX-Z 500 Trail SS w/121" Track |
| 2004-2005 | Ski-Doo | MX-ZX 600 H.O. Renegade SDI 2-TEC w/136" Track |
| 2004-2005 | Ski-Doo | MX Z 600 Adrenaline |
| 2005-2006 | Ski-Doo | GSX 380 |
| 2005-2006 | Ski-Doo | Summit 550 |
| 2004-2007 | Ski-Doo | MX-Z 500 Adrenaline SS w/121" Track |
| 2004-2005 | Ski-Doo | MX Z 800 Renegade |
| 2004-2005 | Ski-Doo | MX-ZX 800R Renegade P-TEK w/137" Track |
| 2005 | Ski-Doo | Skandic 550 WT |
| 2004-2005 | Ski-Doo | MX Z 600 X |
| 2004-2005 | Ski-Doo | MX Z 600 Trail |
| 2006 | Ski-Doo | MX-Z 550 |
| 2004 | Ski-Doo | MX-ZX 600 Renegade |
| 2004-2005 | Ski-Doo | MX-Z 600 H.O. Adrenaline SDI 2-TEC w/121" Track |
| 2004-2005 | Ski-Doo | MX Z 600 Renegade |
| 2004-2005 | Ski-Doo | MX Z 800 Adrenaline |
| 2006 | Ski-Doo | MX-Z 380 |
- Supplier:
- Parts Unlimited