| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Silver |
| Units | Kit |
| Product Name | Shock Absorber |
| Riding Style | Snow |
| Bottom Eyelet Inside Diameter | 0.375" |
| Compressed Length | 11.375" |
| Extended Length | 17.00" |
| Type | Gas |
| Mounting Position | Front |
| Top Eyelet Inside Diameter | 0.375" |
- Gas-charged shocks represent the leading edge in shock technology
- Kimpex gas shocks offer fade-free operation even after hours on the trail
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001 | Arctic Cat | Mountain Cat 500 EFI |
| 1997-1999 | Arctic Cat | Jag 440 DLX |
| 1988, 1998, 1999 | Arctic Cat | Jag 340 Deluxe |
| 1997 | Arctic Cat | Puma Deluxe |
| 1997-1999 | Arctic Cat | Jag 440 |
| 2001-2004 | Arctic Cat | Mountain Cat 600 EFI |
| 1998-1999 | Arctic Cat | Panther 340 |
| 2000-2002 | Arctic Cat | Bearcat 550 Wide Track |
| 2005-2006 | Arctic Cat | King Cat 900 EFI |
| 1997-1999 | Arctic Cat | Panther 550 |
| 2002 | Arctic Cat | Mountain Cat 500 |
| 1997-1999 | Arctic Cat | Panther 440 |
| 2001 | Arctic Cat | Mountain Cat 600 EFI LE |
| 2001-2002 | Arctic Cat | Mountain Cat 1000 |
| 1993-1995 | Arctic Cat | Thundercat 1000 Mountain Cat - Deep Lug |
| 2003 | Arctic Cat | Mountain Cat 900 144 |
| 2004 | Arctic Cat | Mountain Cat 900 159 |
| 1998-2000 | Arctic Cat | Panther 340 F/C |
| 1972-1974 | Arctic Cat | Panther 340 Kawasaki |
| 1997 | Arctic Cat | Puma 2-Up |
| 1995 | Arctic Cat | Wildcat 700 |
| 1997-1998 | Arctic Cat | Cougar 550 Mountain Cat |
| 1995 | Arctic Cat | Wildcat 700 Mountain Cat |
| 2001 | Arctic Cat | Mountain Cat 600 LE |
| 2004-2005 | Arctic Cat | King Cat 900 |
| 1997-1998 | Arctic Cat | Cougar 550 |
| 1998 | Arctic Cat | Jag 340 |
| 2004 | Arctic Cat | Mountain Cat 900 EFI 151 |
| 2003-2005 | Arctic Cat | Bearcat WideTrack |
| 2002 | Arctic Cat | Mountain Cat 800 EFI |
| 2001-2002 | Arctic Cat | Mountain Cat 800 |
| 1997 | Arctic Cat | Pantera 340 |
| 1997 | Arctic Cat | Puma 340 |
| 2001 | Arctic Cat | Mountain Cat 800 LE |
| 2002 | Arctic Cat | Mountain Cat 800 EFI LE 144 |
| 2004 | Arctic Cat | Mountain Cat 800 EFI 151 |
| 2003 | Arctic Cat | Mountain Cat 800 EFI 144 |
| 2004 | Arctic Cat | Mountain Cat 900 EFI 159 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black