| Specification | Value |
|---|---|
| For Wheel Size | 16" / 17" / 18" / 19" |
| Product Name | Fender |
| Riding Style | Street |
| Finish | E-Coating |
| Contour Length | 43-3/4" |
| Material | Steel |
| Color/Finish | Black |
| Straight Line Length | 31-3/8" |
| Height | 13-5/8" |
| Fender Width | 6-1/2" |
| Model | Benchmark |
| Mounting Position | Front |
| Outside Mounting Width | 6-1/2" |
| Inside Mounting Width | 6-1/4" |
| Units | Each |
- Stamped from 14-gauge U.S. steel, these 6-1/2" wide fenders are E-coated to prevent rust and corrosion with the lowest paint prep in the industry
- The use of precision deep-draw stamping technology ensures a consistent flawless finish while minimizing body work
- May also be used in a variety of custom applications
- No mounting blocks required
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FLI Hydra-Glide Revival |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black