| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | E-Coating |
| Material | Steel |
| Model | Hugger |
| Mounting Position | Front |
| Outside Mounting Width | 6" |
| Riding Style | Street |
| Contour Length | 43" |
| Style | Slicer |
| Base Color | Black |
| Product Name | Fender |
| Straight Line Length | 29-1/4" |
| Units | Kit |
| Color/Finish | Black |
| Inside Mounting Width | 5-7/8" |
| For Wheel Size | 21" |
| Height | 14-1/4" |
- Hug your 16-19" or 21" wheels
- Pre-drilled and E-coated for factory precision
- Adds style and show off those rims
- Stamped from 14-gauge steel for torsional rigidity and strength
- Fender comes with mounting hardware and chrome spacers
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2020 | Indian | Chief Vintage |
| 2014-2025 | Indian | Chieftain |
| 2016-2025 | Indian | Chieftain Dark Horse |
| 2017-2023 | Indian | Chieftain Elite |
| 2015-2025 | Indian | Roadmaster |
| 2018, 2019, 2020, 2021, 2024, 2025 | Indian | Roadmaster Elite |
| 2020-2023 | Indian | Challenger Dark Horse |
| 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2022, 2023 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2018-2025 | Indian | Springfield Dark Horse |
| 2017-2025 | Indian | Chieftain Limited |
| 2021-2025 | Indian | Roadmaster Limited |
| 2014-2018 | Indian | Chief Classic |
| 2017-2018 | Indian | Roadmaster Classic |
| 2018-2020 | Indian | Chieftain Classic |
| 2021 | Indian | Vintage |
| 2020-2025 | Indian | Roadmaster Dark Horse |
| 2025 | Indian | Chieftain Limited Audio Package |
| 2018 | Indian | Chief |
| 2021 | Indian | Vintage Dark Horse |
| 2025 | Indian | Chieftain Dark Horse Audio Package |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black