| Specification | Value |
|---|---|
| For Wheel Size | 18" / 19" / 16" / 17" |
| Straight Line Length | 25-3/8" |
| Units | Each |
| Inside Mounting Width | 6-1/16" |
| Outside Mounting Width | 6-11/16" |
| Model | Outrider |
| Riding Style | Street |
| Finish | E-Coating |
| Color/Finish | Black / E-Coating |
| Height | 9" |
| Material | Steel |
| Mounting Position | Front |
| Base Color | Black |
| Contour Length | 32-1/2" |
| Product Name | Fender |
- Come pre-drilled and E-coated and are stamped, not spun, for the ultimate smooth, long-lasting fender
- Steel fenders are thick enough to add rigidity to the front end by acting like a fork brace but can still be cut or shaped enough for an even more Kustom appearance
- Comes in 16" - 19" for Indian Scout models
- Direct bolt-on replacement front fenders that use stock mounting hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2023 | Indian | Scout |
| 2016-2024 | Indian | Scout Sixty |
| 2018-2023 | Indian | Scout Bobber |
| 2018-2024 | Indian | Scout Bobber ABS |
| 2021-2024 | Indian | Scout Bobber Sixty ABS |
| 2020-2024 | Indian | Scout Bobber Twenty ABS |
| 2017-2024 | Indian | Scout Sixty ABS |
| 2020-2024 | Indian | Scout Bobber Sixty |
| 2020 | Indian | Scout 100th Anniversary |
| 2016-2024 | Indian | Scout ABS |
| 2020-2024 | Indian | Scout Bobber Twenty |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue Sixty ABS |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue ABS |
| 2022-2024 | Indian | Scout Rogue Sixty |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black