| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| For Wheel Size | 21" |
| Height | 12-3/4" |
| Mounting Position | Front |
| Units | Each |
| Model | Hugger |
| Product Name | Fender |
| Finish | E-Coating |
| Color/Finish | Black |
| Fender Width | 4-1/2" |
| Material | Steel |
| Contour Length | 39-1/2" |
| Inside Mounting Width | 4-1/4" |
| Style | Slicer |
| Straight Line Length | 28" |
| Outside Mounting Width | 4-3/8" |
- Steel fender is thick enough to add rigidity to the front end by acting like a fork brace, but can still be cut or shaped enough for an even more Kustom appearance
- Fenders come pre-drilled and are stamped, not spun, to ensure a consistent finish and minimize body work
- E-coated to prevent rust and corrosion
- Made in the USA
- Installation requires the use of Klock Werks Tire Hugger mounting blocks (sold separately).
- '18-'26 models include satin-finish fender spacers.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2007, 2008, 2009, 2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1984-2009 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1993-2005 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 1999-2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2004-2005 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2001 | Harley-Davidson | FXDWG2 CVO Dyna Wide Glide |
| 1995 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 2002 | Harley-Davidson | FXDWG3 CVO Dyna Wide Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black