| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | E-Coating |
| Fender Width | 6-1/4" |
| Units | Kit |
| Color/Finish | E-Coating |
| Contour Length | 41-1/16" |
| For Wheel Size | 19" / 16" / 18" / 17" |
| Riding Style | Street |
| Style | Wrapper |
| Material | Steel |
| Outside Mounting Width | 6-3/4" |
| Straight Line Length | 27-1/4" |
| Base Color | Black |
| Mounting Position | Front |
| Model | Hugger |
| Features | Includes Satin Mounting Blocks |
| Inside Mounting Width | 6-3/16" |
| Product Name | Fender |
| Height | 13-1/4" |
- Stamped steel 14-gauge fender for smooth consistent finish
- 13-Step E-coated factory-style finish resists corrosion
- Laser cut and pre-drilled for perfect fit
- Experienced increased torsional rigidity as the stronger steel acts as base
- Includes mounting blocks and hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2014-2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2015-2023 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2014-2023 | Harley-Davidson | FLHXS Street Glide Special |
| 2015-2023 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2014-2022 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 2015-2023 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2014-2023 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2014-2023 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
| 2016-2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black