| Specification | Value |
|---|---|
| Fender Width | 5-7/8" |
| Finish | E-Coating |
| Units | Kit |
| Contour Length | 45" |
| For Wheel Size | 21" |
| Straight Line Length | 29-3/8" |
| Color/Finish | Black |
| Outside Mounting Width | 5-15/16" |
| Product Name | Fender |
| Riding Style | Street |
| Style | Wrapper |
| Height | 14-1/2" |
| Model | Hugger |
| Mounting Position | Front |
| Inside Mounting Width | 5-3/4" |
| Material | Steel |
- Steel fender is thick enough to add rigidity to the front end by acting like a fork brace, but can still be cut or shaped enough for an even more Kustom appearance
- Fenders come pre-drilled and are stamped, not spun, to ensure a consistent finish and minimize body work
- E-coated to prevent rust and corrosion
- Made in the USA
- Installation requires the use of Klock Werks Tire Hugger mounting blocks (sold separately).
- '18-'26 models include satin-finish fender spacers.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2024 | Harley-Davidson | FLI Hydra-Glide Revival |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 117 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black