| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Driver / Passenger |
| Color/Finish | Black / Anodized / Silver |
| Riding Style | Street |
| Length | 15 cm / 6" |
| Material | Stainless Steel / Billet Aluminum |
| Base Color | Silver |
| Width | 89 mm / 3-1/2" |
| Finish | Anodized |
| Model | NXL |
| Product Name | Floorboards |
| Thickness | 15.24 mm / 3/5" |
| Type | Mini |
| Units | Pair |
- Ultra high end performance mini boards made from CNC machined billet aluminum with brushed stainless-steel cover
- Extremely light with enhanced foot traction
- Comes in pairs with hardware and requires model specific Kodlin adapters
- Dimensions: 6 long, 3.5 wide, 0.6 thick
- Matching floorboards are available for Touring models when used as passenger boards
- Can be used as driver or passenger boards with the purchase of a Kodlin model specific splined adapter #1620-2393, #1620-2394, or #1620-2395.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver