| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Controls Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Features | Internal Wiring / Knurled Center / Slotted / Accepts Heated Grips / For Hydraulic Clutch / Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Height | 15" |
| Product Name | Handlebar |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| End Rise | 15" |
| Material | Steel |
| Finish | Gloss |
| Type/Bend | Flowbar |
- Unique design, engineered in Germany
- Slotted for internal wiring
- Works with hydraulic and cable clutches, cable operated throttle and TBW applications.
- Accepts OEM heated grips.
- Requires 1-1/4" clamp.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2024 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 117 |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | FXBR Breakout 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBRS Breakout 114 |
- Color:
- Black