| Specification | Value |
|---|---|
| Calibration | 0 rpm - 10,000 rpm |
| Width | 2-61/64" |
| Style | Electronic |
| Type | Analog Tachometer |
| Depth | 1.74" |
| Length | 3-13/32" |
| Model | TNT-01R |
| Riding Style | Street |
| Units | Kit |
| Features | Backlit |
| Product Name | Gauge |
| Face Color | Black |
- Utilizes the strongest stepper motor on the market for amazing needle response and accuracy
- Features 0 to 10,000 rpm range with shift warning light
- Large analog face features adjustable back lighting for easy reading
- Optional mounting bracket available separately
- Measures 86.5 mm (3.41") at gauge face, 75 mm (2.95") for gauge body
- Color:
- Black