| Specification | Value |
|---|---|
| Depth | 15/16" |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV / ATV / Off-Road |
| Units | Each |
| Length | 3-5/64" |
| Product Name | Gauge |
| Type | Multi-Function Speedometer |
| Model | XR-01S |
| Readout Color | Black |
| Style | Electronic |
| Width | 2-15/16" / 2-61/64" |
- Features a larger, higher-quality and easy-to-read LCD display
- Includes six indicator lights with corresponding colors: neutral (green), high beam (blue), turn signal (green), EOBD (amber) and temperature alarm (red)
- Can be set to read in mph (0-225 mph) or km/h (0-360 km/h)
- Also has odometer, two hour meters, maintenance hour meter for oil change (with oil symbol), two trip meters, voltage meter (with low-voltage warning), fuel level gauge and clock display functions
- Five backlight brightness settings
- Includes gauge, wire extension harness, speedometer sensor pickup, mounting brackets and hardware
- Measures 2.94 L x 3.05 W x 0.94 D
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black