| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 0.53" |
| Product Name | Bushing |
| Type | Shock |
| Color/Finish | Chrome |
| Inside Diameter | 0.63" |
| Riding Style | Off-Road |
| Units | Each |
| Outside Diameter | 0.71" |
- OE replacement rear shock bushing
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993-2007 | Honda | CR125 |
| 1995-2002 | Honda | CR500R |
| 2000-2007 | Honda | XR650 |
| 2009-2016 | Honda | CRF450 |
| 1995-1996 | Honda | CR250R |
| 1991-2005 | Kawasaki | KX125 |
| 1991-2004 | Kawasaki | KX500 |
| 2004, 2005, 2020, 2021 | Kawasaki | KX250F |
| 2006-2014 | Kawasaki | KX450F |
| 2006-2008 | Kawasaki | KX 125 |
| 1991-2007 | Kawasaki | KX250 |
| 2008 | Kawasaki | KX 250 |
| 2001-2006 | Suzuki | RM250 |
| 2016-2024 | Suzuki | RMZ250 |
| 2002-2024 | Yamaha | WR250F |
| 2003-2023 | Yamaha | WR450F |
| 1991-2005 | Yamaha | YZ125 |
| 1991-2005 | Yamaha | YZ250 |
| 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 | Yamaha | YZ250F |
| 2003, 2004, 2005, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 | Yamaha | YZ450F |
| 2015-2024 | Yamaha | YZ250FX |
| 2016-2024 | Yamaha | YZ450FX |
| 2000-2002 | Yamaha | YZ426F |
| 2021-2024 | Rieju | MR Ranger 300 |
| 2020 | Gas Gas | EC Ranger 300 |
- Color:
- Chrome