| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Internal Wiring / Notched for Throttle-By-Wire / Accepts Heated Grips / Pre-Drilled / Slotted / Knurled Center |
| Finish | Chrome |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Type/Bend | Prime Ape |
| End Rise | 12" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Center Width | 6-3/4" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Width | 34-1/2" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Rise | 12" |
| Base Color | Silver |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
- Designed for all day comfort riding with aggressive styling
- Slotted for internal wiring
- Equipped with Throttle-By-Wire capability
- 3-1/2" on-center knurling
- Made in the USA
- Not for use with stock riser and handlebar clamp/gauge mount on XL 883C/1200C models.
- Accepts H-D OEM heated grips.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | FLTRXRRSE CVO Road Glide RR |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2023 | Harley-Davidson | FLTRKSE CVO Road Glide Limited |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver