| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Silver |
| Features | Slotted / Internal Wiring / Accepts Heated Grips / Pre-Drilled / Knurled Center / Throttle-By-Wire Sensor in Control Housing |
| Controls Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Street |
| Width | 38" |
| Center Width | 12-3/8" |
| Clamping Width | 3-1/2" |
| End Rise | 11-1/2" |
| Material | Steel |
| Clamping Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 11" |
| Rise | 12" |
| Type/Bend | Prime Ape |
| Units | Each |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
- Designed for all day comfort riding with aggressive styling
- Slotted for internal wiring
- Equipped with Throttle-By-Wire capability
- 3-1/2" on-center knurling
- Made in the USA
- Not for use with stock riser and handlebar clamp/gauge mount on XL 883C/1200C models.
- Accepts H-D OEM heated grips.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Chrome