| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 3" |
| Features | Accepts Heated Grips / Smooth, Unknurled |
| End Rise | 16" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 4-1/2" |
| Style | Dimpled |
| Type/Bend | Road Glide / T-Bar |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Width | 30-1/2" |
| Color/Finish | Chrome |
| Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Units | Each |
- Designed specifically for Road Glides
- Double-walled T-Bar look without modifying your instrument cluster
- Handlebar wraps around gauges, uses stock handlebar mount/riser
- 8-bolt billet aluminum top clamp
- Designed for internal wiring
- Made in the U.S.A.
- Accepts H-D OEM heated grips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2016-2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2015, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2022 | Harley-Davidson | FLTRXST Road Glide ST |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2020-2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver