| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Midnight |
| Style | Alternate Length / Braided / Ape Hanger |
| Units | Each |
| Product Name | Cable |
| Size | 38 cm - 43 cm / 15" - 17" |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Travel | 5-1/8" |
| Type | Throttle |
| Housing Length | 54-3/4" |
| Base Color | Black |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Handlebar Fitting | Smooth |
| Elbow Angle | 65° |
- Stainless steel cables covered in a black smoke tinted coating with pure black fittings throughout
- Gives you the correct length cable when changing handlebars
- Also can be used as a replacement cable for current handlebar and brake line kits
- Midnight series are stainless steel cables covered in a black smoke tinted coating with pure black fittings throughout
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic FLHTCU |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | FLHRSI Road King Custom |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 2004-2007 | Harley-Davidson | FLHRS Road King Custom |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2007 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLTRI Road Glide |
| 1996, 1997, 2007 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
- Color:
- Black