| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Handlebar |
| Base Color | Black |
| Features | Knurled Center / Pre-Wired / Notched for Throttle-By-Wire |
| Material | Steel |
| Rise | 10" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Finish | Gloss |
| Clamping Diameter | 1" |
| Units | Kit |
| Controls Diameter | 1" |
| Pullback/Sweep | 10" |
| Color/Finish | Gloss / Black |
| Height | 10" |
| End Rise | 10" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Width | 37" |
| Center Width | 12" |
- Pre-installed wiring is for use with all Touring models with CAN Bus wiring systems
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2019-2022 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2015-2022 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2014-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2014-2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
- Color:
- Black