| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Height | 14" |
| Material | Steel |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Features | Knurled Center / Pre-Wired / Notched for Throttle-By-Wire |
| Product Name | Handlebar |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Rise | 14" |
| Type/Bend | Prime Ape |
| End Rise | 14" |
| Width | 35-3/8" |
| Center Width | 6-3/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Finish | Gloss |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Units | Kit |
- Pre-installed wiring is for use with all Touring models with CAN Bus wiring systems
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2024 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2024 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black