| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Chrome |
| Rise | 13" |
| Clamping Diameter | 1" |
| End Rise | 13" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Knurled Center / Pre-Wired |
| Product Name | Handlebar |
| Controls Diameter | 1" |
| Handlebar Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 12" |
| Pullback/Sweep | 7-1/2" |
| Width | 35-1/2" |
| Finish | Chrome |
| Height | 13" |
| Type/Bend | Prime Ape |
| Units | Kit |
| Material | Steel |
- Pre-installed wiring is for use with all Touring models with CAN Bus wiring systems
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2022 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 2015-2022 | Harley-Davidson | FLHTK Ultra Limited |
| 2014-2021 | Harley-Davidson | FLHTKSE CVO Limited |
| 2014-2022 | Harley-Davidson | Electra Glide Police FLHTPI |
| 2014-2019 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 2014 | Harley-Davidson | Electra Glide Ultra Classic Low FLHTCUL |
| 2014 | Harley-Davidson | FLHTK Electra Glide Ultra Limited |
| 2015-2019 | Harley-Davidson | FLHTKL Ultra Limited Low |
| 2015-2016 | Harley-Davidson | FLHTCUL Electra Glide Ultra Classic Low |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver