| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Rise | 1-1/2" |
| Color/Finish | Powder-Coated / Black |
| Clamping Diameter | 1" |
| Pullback | 0 mm (0") / 0 mm / 0" |
| Style | Straight / Paughco |
| Type | Handlebar |
| Units | Kit |
| Material | Billet Aluminum |
| Finish | Powder-Coated |
| Riding Style | Street |
| Features | Includes Clamp |
| Product Name | Riser |
- Kits include two risers with top clamps and all necessary mounting hardware
- Top cap hardware is hidden for a smooth, clean look when installed
- Risers are for use with handlebars with the appropriate clamping area; feature four bolts per riser for maximum clamping force
- Risers measure approximately 1-1/2" tall
- Made in the U.S.A.
- Color:
- Black