| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 12" |
| Overall Seat Length | 19" |
| Decoration | Diamond Stitch / White Piping |
| Features | without Backrest |
| Fill Material | Foam |
| Material | Vinyl |
| Stitching | White Stitching |
| Color/Finish | White / Black |
| Driver Seat Width | 11" |
| Model | Bare Bones |
| Riding Style | Street |
| Fits Tank Size | Standard |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Type | Solo |
- Simplistic style brings out the true expression of your custom or stock bike
- Base plate is powder-coated steel and carpeted to protect painted surfaces
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black