| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Width | 9" |
| Overall Seat Length | 20" |
| Type | Solo |
| Driver Seat Length | 18" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Bare Bones |
| Stitching | Black Stitching |
| Units | Each |
| Color/Finish | Black |
| Riding Style | Street |
| Material | Vinyl |
| Features | without Backrest |
| Product Name | Seat |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Foam |
- Simplistic style brings out the true expression of your custom or stock bike
- Base plate is powder-coated steel and carpeted to protect painted surfaces
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
| 1996-2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black