| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 12" |
| Decoration | Smooth |
| Product Name | Seat |
| Driver Seat Length | 17" |
| Features | without Backrest |
| Units | Each |
| Fits Tank Size | Standard |
| Stitching | Black Stitching |
| Color/Finish | Black |
| Model | Bare Bones |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Fill Material | Gel |
| Overall Seat Length | 19" |
| Material | Vinyl |
| Type | Solo |
- Simplistic style brings out the true expression of your custom or stock bike
- Base plate is powder-coated steel and carpeted to protect painted surfaces
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2000-2007 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2002-2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black